News

Csak az nincs kinyomtatva, amire nem gondolunk" A 3D nyomtatásról, avagy 4.0, azaz a negyedik ipari forradalom jelentősége.
Előadó Prófusz György, mesterszakos technika tanár.

A jelenlévők archív fotók – és videók segítségével betekintést nyerhettek a 3D-s (térbeli) nyomtatás történetébe, a magyarok 3D technológiás munkásságába, valamint a technológia jövőnket formáló szerepébe. Olyan érdekességeket hallhattak például, mint hogy betont, sót, acélt, kerámiát, üveget, de akár gyémántot is, vagy az annál sokkal keményebb grafén szálat is lehet nyomtatni. A vendégek megismerhették a 3D nyomtatás oktatási szerepét is, és ízelítőt kaptak a 3D nyomtatás folyamatáról.

Röviden a 3D nyomtatás ipari technológiáról

A 3D-s asztali nyomtató a XXI. századi amerikai (FDM) technológia segítségével 0,4 mm-es 175-230 Celsius fokon olvasztott műanyag szálat „rak le” rétegenként. A szálak vékonyságuk miatt hamar kihűlnek így egymáshoz tapadnak. A nyomtató a 3D-s rajznak megfelelően akár teljes egészében egyben nyomtatja ki a tárgyat, illetve képes arra, hogy a tárgyban tárgyat hozzon létre. A rajz segítségével, akár hajlékony tárgyak is készíthetők a szobahőmérsékleten kemény, törékeny anyagból, a PLA szálból. A másik nagy anyagcsoport az ABS szál, mely kültéri alkalmazást is lehetővé tesz. A folyamatosan fejlődő anyagtechnológia révén kompozit műanyag szálak is printelhetők, sőt ami még érdekesebb, hogy teljesen új anyagfajták alakulnak ki. Ipari alkalmazásban a leggyakoribb alapanyagok: a fémporok és a műgyanták. A 3D nyomtatás új távlatokat nyit a gyógyászatban, az ipari élet minden területén, az anyagtechnológiában és mindeközben fejleszti az ember kreativitását. Napjainkban igaz a mondás: „csak az nincs kinyomtatva, amire még nem gondoltunk”.

További események